Dobrze wykonana instalacja w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem zapewni komfort i bezpieczeństwo na długie lata. Od blisko 20 lat zapewniamy naszym klientom fachowe doradztwo i rzetelne wykonanie. Zadzwoń, napisz - to nic nie kosztuje !

Instalacje elektryczne oraz SmartHome

Sprawna i nowoczesna instalacja elektryczna to dzisiaj podstawa działania każdego obiektu. 

Jednakże w dzisiejszych czasach idziemy dalej, sięgamy po rozwiązania XXI w. potocznie nazwanymi SmartHome.

Tym krótkim artykułem postaramy się przybliżyć Państwu kilka ważnych zagadnień dotyczących instalacji elektrycznych, temat będzie dotyczył przede wszystkim instalacji w budynkach mieszkalnych gdyż to właśnie większości z Państwa te informacje mogą pomóc w podjęciu decyzji jak również ocenie jaka powinna być współczesna instalacja elektryczna. Umyślnie pominiemy tu informacje o obiektach przemysłowych, gdyż w ich przypadku nad jakością i zastosowanymi rozwiązaniami czuwa sztab specjalistów.

A więc zacznijmy od podstaw:

Obecnie obowiązujące przepisy i normy jednoznacznie mówią o wykorzystaniu na potrzeby wykonania instalacji wewnątrz budynkowej przewodów miedzianych i jest to bezdyskusyjne, dodatkowo określa się przy tym rodzaj izolacji i jej parametry z których najważniejsze jest napięcie przebicia (prawidłowe dla przewodu podtynkowego 450V/700V) a już w niedługim czasie dojdzie parametr mówiący o odporności pożarowej.

Ponadto każdy obwód elektryczny w domu powinien posiadać tzw żyłę ochronną czyli uziemienie oznaczoną kolorem żółto-zielonym.

Prawidłowo wykonana instalacja powinna być zabezpieczona dwoma rodzajami zabezpieczeń tj. zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe (zwarciowe) oraz różnicowo-prądowe (przeciw-porażeniowe). Takie zabezpieczenia powinny znajdować się na każdym obwodzie elektrycznym w przypadku zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych oraz grupie obwodów dla zabezpieczeń różnicowo-prądowych. W praktyce w budynku mieszkalnym najlepszym rozwiązaniem jest dla każdego pomieszczenia wykonanie dwóch obwodów – jeden na potrzeby gniazd elektrycznych drugi na potrzeby oświetlenia, każdy z nich powinien zostać osobno zabezpieczony nadmiarowo-prądowo a następnie grupa obwodów oświetleniowych i osobno grupa obwodów gniazd zabezpieczone różnicowo-prądowym rozłącznikiem napięcia.

To tyle po krótce w odniesieniu do podstaw, a teraz coś więcej w współczesnych rozwiązaniach:

Nasza firma jak i wiele na ryku w swojej ofercie posiada systemy SmartHome (Inteligentny dom), tego typu instalacje stają się coraz częstszym rozwiązaniem w budownictwie mieszkalny ale nie tylko.

Podstawowym założeniem inteligentnej instalacji jest ułatwienie codziennego korzystania z urządzeń podłączonych do naszej instalacji. Obecnie codziennością jest posiadanie rolet elektrycznych, mechanicznej wentylacji czy klimatyzacji jak również źródeł ciepła sterowanych zdalnie, nawadniania terenu zielonego. I tu znajduje swoje zastosowanie system inteligentny. Jego zadaniem jest połączyć większość lub nawet wszystkie te urządzenia i systemy w jeden i umożliwić użytkownikowi łatwe sterownie nimi a zwłaszcza zarządzać nimi zgodnie z oczekiwaniami użytkownika bez jego ingerencji. Te funkcje realizowane są przez tzw. scenariusze.

Zadaniem instalatora jest na podstawie informacji od użytkownika zaprogramowanie powiązań pomiędzy zdarzeniem a reakcją poszczególnych urządzeń w zależności od czynników występujących w danym momencie.

Czyli w praktyce na przykład :

Gdy pierwszy z domowników wstaje wcześnie rano do pracy i wywoła funkcję np. przez przyciśnięcie przycisku przy łóżku, wówczas system sprawdza czy na dworze jest jasno i wówczas podnosi rolety w salonie i kuchni do 1/3 wysokości, włącza oświetlenie w sypialni na 10% jasności a w korytarzu na 30% natomiast w łazience włącza radio i podnosi temperaturę do 25 st. Jeśli na dworze jest ciemno pozostawia zasłonięte rolety realizuje wszystkie pozostałe funkcje dołączając oświetlenie salonu i kuchni na 70% jasności. Dzięki temu użytkownik nie musi sam sprawdzać i oceniać czy odsłonić okna, zapalać światła, zwiększać temperatury na termostacie – po prostu wstaje i nie zastanawia się co teraz zrobić.

Aby taki system zainstalować najlepszym rozwiązaniem jest przygotować instalację do tego celu, co zaoszczędzi Państwu późniejszych kosztów i bałaganu a także umożliwi zrealizowanie wszystkich oczekiwań.

Podstawowymi wymogami instalacji jest wykonanie magistrali komunikacyjnej (w systemach bezprzewodowych występują ograniczenia wynikające z zasięgu) a także w wybranych punktach użycie puszek o większych gabarytach. W niektórych wypadkach zachodzi również konieczność wykonania instalacji w topologi punkt – punkt.

Nasza firma jest autoryzowanym partnerem i instalatorem systemów SmartHome takich firm jak :

 grenton

_________________________________________________________________________________________________________________________________

fibaro

_________________________________________________________________________________________________________________________________

netatmo

_________________________________________________________________________________________________________________________________

myhome

_________________________________________________________________________________________________________________________________

deltadore

_________________________________________________________________________________________________________________________________

ZADZWOŃ LUB NAPISZ - DORADZIMY A JEŚLI ZECHCESZ WYKONAMY

Aktualności

 • EVER
  Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą zasilaczy awaryjnych, listew antyprzepięciowych oraz systemów zasilania awaryjnego EVER&Fogo
 • GRENTON
  To już blisko 5 lat jak nasza firma z powodzeniem wdraża nowoczesne systemy SmartHome polskiej firmy GRENTON
 • FIBARO
  FIBARO to polski producent bezprzewodowych systemów SmartHome. Stanowi idealne rozwiązanie dla tych wszystkich którzy w łatwy i szybki sposób chcieli by wyposażyć swój dom lub biuro w system SmartHome ale ich instalacja uniemożliwia wykorzystanie modułów przewodowych.
 • Oszczędz do 80% kosztów. Jak to zrobić?
  Wykorzystaj wszechstronne zalety oświetlenia LED! Technologia LED jest uważana za najważniejszy wynalazek w historii oświetlenia od czasu wynalezienia przez Edisona żarówki ponad 100 lat temu. Wysoka wydajność osiągnięta dzięki stałej poprawie sprawności systemu i czasu eksploatacji, uniwersalny wygląd i kolor, ekologiczne rozwiązania i liczne możliwości zastosowania - wszystko to sprawia,…
  Czytaj dalej...
 • MAZi - kamery dla wymagających
  MAZi zaawansowana technologia kamer i rejestratorów megapikselowych IP-TV zmienia możliwości systemów telewizji dozorowej.
  Czytaj dalej...

Strona ta używa plików Cookies, pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich przetwarzanie